Gizela Šabóková (*1952, Nové Zámky), je česká výtvarnice, pracující převážně se sklem, kovem a litinou. Ve skle jsou to pak zejména tavené objekty, stavované a malované vitraje. V neposlední řadě se věnuje práci do architektury.

Mezi lety 1973–1979 vystudovala atelier prof. Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kolem roku 1980 začala tvořit první ze skla stavované objekty, pak následovala série děl, která autorka nazvala Nohatky a později Pranohatky.
Od přelomu milénia tvoří převážně velké, ze skla tavené a vysekávané figury a torza. Pracuje i nadále bez většího týmu, pouze s pomocí svého životního i profesního partnera, manžela Karla Bartoníčka.

Je zastoupena v mnoha domácích i zahraničních sbírkách, jak veřejných, tak soukromých. Její práce jsou v trvalých expozicích významných českých i zahraničních muzeí, např. také v Musée des arts décoratifs v Louvre.
Za svůj profesní život získala několik ocenění. V roce 2000 obdržela hlavní cenu celosvětového ocenění “Vessels” muzea v japonském Koganezaki.

V osmdesátých letech vytvořila nespočet prací do architektury, jako např. 13 velkých vitrají pro zrekonstruovaný dům v Týnské ulici čp. 1, který patří do historického komplexu budov zvaného Ungelt v Praze (spolupráce s arch. Jaroslavem Benešem).
Nejvíce prací v této době zrealizovali v tandemu s kolegou Jaromírem Rybákem. Jejich práce byly úspěšné i přes svoji politickou neangažovanost a také díky tomu přežily i do dnešních dnů. Za zmínku stojí např. čelní okna do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Gizela Šabóková se pravidelně zúčastňuje veletrhů umění. např.:  Brafa Brussels, PAD Paris, Sofa Chicago a od roku 1985 bývá hostem na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru. Během posledního ročníku v roce 2021 představila sérii figurálních, sklářskými pudry dekorovaných foukaných váz.

Nezanedbatelnou činností Gizely Šabókové je i výuka v oboru ateliérového skla a malby na sklo. Od přelomu 80. a 90. let působila například v Pilchuck Glass School ve Washingtonu, Sheridan College v Torontu, v Centre del Vidre de Barcelona ve Španělsku, nebo v Atelier du Verre de Sars-Poteries ve Francii.

Aktuální informace k letošní výstavě a chystané biografii Gizely Šabókové naleznete na její webové stránce gizelasabokova.com.
Back to Top